Bağlantılar

Bir HTML belgesinde bağlantı (link) verme işini <a href="adres"> koduyla yapmaktayız. Link verdiğimiz kelime ortaya gelecek şekilde yine </a> ile bağlantı verme işini sonlandırmaktayız. Bu şekilde başka bir sayfaya ya da web sitesie bağlantı veririz. Aynı zamanda bu yolla bir müzik dosyası, bir zip arşivi vb. de link vermeniz mümkün.

Aşağıda sitenin bir sayfasına, başka bir siteye, mail adresine ve bir dosyaya link örnekleri görmekteyiz. Bunları inceleyelim:

HTML Kodu

   <a href="index.html">HTML Dersleri için buraya tıklayın (Sayfa)</a>

   <a href="http://sitesi.web.tr/">Ana sayfa için buraya tıklayın (Site).</a>

   <a href="mailto:admin@venus.gen.tr">Bize e-mail göndermek için buraya tıklayın (E-mail).</a>

   <a href="http://html.sitesi.web.tr/images/html.gif">Site logosunu görmek için buraya tıklayın (GIF resim dosyası).</a>
Dikkat: Bir siteye link verirken www.siteadresi.com şeklinde ya da siteadresi.com şeklinde yazarsanız link yine sayfanızda bu bağlantıyı arar. Bunun için başka bir siteye link verirken mutlaka http:// ile başlanmalıdır.

Bağlantıyı Yeni Pencerede Açmak

Bunun için target="_blank" özelliğini kodumuza ekleriz. Böylece bağlantı sayfamızda değil yeni bir pencerede açılacaktır:

HTML Kodu

<a href="http://sitesi.web.tr/" target="_blank">Ana sitemizi yeni bir sayfada açmak için tıklayın..</a>
Sayfa İçi Bağlantılar

Bazı durumlarda (özellikle uzun sayfalarda) sayfanın belirli bir bölümüne link vermek gerekebilir. Bunun için name="" özelliğinden yararlanırız. Böyle durumlarda href="" özelliği kullanılmaz.

Öncelikle sayfa içinde bağlantı vereceğimiz yere giderek <a name="etiket"></a> şeklinde yer imimizi belirtiyoruz. Böylece sayfanın bu kısmını işaretledik. Şimdi bu işarete link vermek için sayfa içerisinde başka bir yerde (en aşağıda ya da en yukarıda olabilir) <a href="#etiket">(metin)</a> şeklinde işaretlediğimiz yere link veriyoruz.

HTML Kodu

<a href="#top">Sayfa Başı</a>

HTML Görünümü

Örnekte görüldüğü gibi tıklandığı zaman daha önce <a name="top"></a> ile Bağlantılar yazısının hemen üstünde belirttiğimiz yere gidiyor. Bu bölüme dışarıdan link vermek için href="baglantilar.html#top" kullanılabilir. Sayfa yüklendikten sonra işaretli kısım görünecektir.